چرا فرزندم خجالتی است?

شروع موضوع توسط Leylaomidi ‏19 ژوئن 2017 در انجمن امور تربیتی و نحوه رفتار با کودکان

1. Leylaomidi

Leylaomidi Active Member

با درود.یه بچه چرا خجالتی میشه؟پسر من واقعا خجالتی و کم روئه در صورتی که برادر زاده ها و خواهرزاده هام همه شیطون و پر تجرک و پررو هستن

2. RoyaKmalai

RoyaKmalai Well-Known Member

سلام.
    کمرویی و خجالتی بودن، یکی از مشکلات رفتاری برخی از کودکانه که البته خیلی آزاردهنده نیست، مگر این‌که خیلی استمرار داشته باشه و والدین هم بسیار حساس باشن. چون ممکنه باعث عدم شکوفایی استعدادها و خلاقیت‌های کودک بشه. در واقع، کودک خجالتی بیشتر به خودش توجه داره و مواقع روبه‌رو شدن با دیگران یه ترس و اضطرابی وجودش رو احاطه می‌کنه. این حالت می‌تونه منجر به کمرویی و قطع ارتباط با دیگران بشه و اعتماد به نفس کودک رو کم کنه.

3. RoyaKmalai

علل خجالتی بودن کودکان:
    علاوه بر اونچه که گفتم، موارد دیگه هم هستن که باعث خجالتی شدن کودک میشن. مثل:
    · والدین خجالتی (هیچکس نیست که تاثیر والدین رو در هیچ زمینه‌ای مورد انکار قرار بده)
    · دوری از جمع
    · نداشتن دوست
    · ترس از اشتباه کردن (چرا که ممکنه اشتباه منجر به تنبیه بشه، پس بهتره بگم ترس از تنیبه شدن)
    · توجه بیش از حد والدین و کنترل آن‌ها روی کودک (تجربه‌ها نشون میدن که کودکان اول و همچنین تک‌فرزندها بیشتر خجالتی میشن)

4. RoyaKmalai

برای رفع خجالتی بودن فرزند، راه‌های متفاوتی وجود داره و من سعی می‌کنم به مهم‌ترینشون بپردازم.
    الف) سعی کنید به فرزندتون لقب خجالتی ندید و اجازه ندید دیگران هم با این لقب فرزندتون رو صدا کنن. به یاد داشته باشید که در جمع بودن برای یه کودک خجالتی خیلی عذاب‌آوره و اگر خیال دارید در مورد خجالتی بودنش باهاش صحبت کنید، به هیچ وجه در جمع این کار رو انجام ندید.
    ب) سعی کنید از کودکی خودتون براش بگید. سعی کنید یه حس همدلی و صمیمیت باهاش ایجاد کنید. افراد خجالتی با خودشون راحتن، اما با دیگران راحت نیستن. سعی کنید خودتون رو به عنوان کسی که «دیگران» نیست مطرح کنید براش تا راحت‌تر بتونه حرف بزنه.

5. RoyaKmalai

ج) سعی کنید برای شرکت در برنامه‌های اجتماعی مخصوص با سن و سال خودش، تشویقش کنید. از خوبی‌های این برنامه‌ها براش بگید تا بیشتر ترغیب بشه برای شرکت کردن.
    د) یه راه خوب دیگه اینه که دوستانش رو به خونه دعوت کنید. کودک در منزل راحت‌تر می‌تونه اضطرابش رو سرکوب کنه. همچنین زمانی که خودش میزبانه بهتر می‌تونه حس مسئولیت رو در خودش قوی‌تر بکنه. همچنین دعوت از دوستانش به منزل، می‌تونه برای مهارت‌های اجتماعی کودک هم مفید باشه.
    ه) تماشای فیلم‌ها و همچنین مطالعه‌ی رمان‌ها هم می‌تونه برای کودک خجالتی مفید باشه. ارتباط شخصیت‌های فیلم و همچنین رمان می‌تونه قوت قلبی باشه برای ایجاد یه رابطه‌ی قوی با دیگران.

6. RoyaKmalai

در آخر بهت میدونم که بگم خجالتی بودن، همونطور که اول هم گفتم، خیلی آزاردهنده نیست. باعث میشه کودک درونگرا بشه و بیشتر به خودش و دیگران توجه کنه. نقاط ضعف و قوت خودش و دیگران رو تحلیل کنه. حتی تجربه‌ها میگن کودکان خجالتی در آینده به دوستان موفق و وفاداری تبدیل میشن.

به اشتراک بگذارید