وسواس فکری

شروع موضوع توسط Keyvankarimi ‏11 می 2017 در انجمن اختلالات روانی

1. Keyvankarimi

Keyvankarimi Active Member

سلام عرض میکنم خدمت شما.یه سوالی در مورد برادرم داشتم.مدتیه فکر میکنم برادرم وسواس فکری داره.خیلی زیاد تو فکره.جواس پرت شده و مدام میخواد در مورد اینکه کسی توی اون اتاق نیست، یا لامپ خاموش شده یا نه، غذا خورده یا نه، لباس هاش رو شسته یا و ... مطمئن شه.من تا حد زیادی فکر میکنم دچار وسواس شده. شما فکر میکنید این همه نیاز به اطمینان از وسواس ناشی نمیشه؟ممنون میشم اگه راهی برای درمانش میدونید راهنماییم کنید.

2. Nima.hakim

Nima.hakim Member

ایشون فلسفه نمیخونه؟اخه مثلا عموی خود من چون فلسفه میخونه هر حرفی که بهش میزنی میگه مطئمنی؟از کجا اطمینان داری؟اثبات کن.میگم در حموم رو بستم.میگه از کج مطمئنی که بسته شده؟شاید الان بازه.اصلا معنی بسته چیه؟چرا اصلا در حموم رو باید بست؟چرا فکر میکنی اگه در حموم بسته میشه این تویی که اون رو بستی و خودبه خود بسته نشده؟ o_O:confused:

Bornafard و Keyvankarimi از این پست تشکر کرده اند.
  3. Keyvankarimi

:D!!!
    نه فلسفه نمیخونه.

4. Bornafard

Bornafard Member

شغل:
    کارمند
    بله منم فکر میکنم داداشتون وسواس پیدا کرده.خب با یه مشاور یا روانشناس صحبت کنید.

Keyvankarimi از این پست تشکر کرده است.
  5. Keyvankarimi

آخه من میخوام خودش نفهمه.من اگه بخوام برم پیش یه روانشناس باید برادرم رو هم ببرم.اونوقت میفهمه.نمیشه که تنهایی برم!!

6. RoyaKmalai

RoyaKmalai Well-Known Member

سلام.
    وسواس فکری یعنی ورود افکار مزاحم و آزاردهنده بدون خواست و میل فرد. در چنین مواقعی حتی خود فرد از داشتن چنین افکاری میتونه خبر داشته باشه، اما قادر به دفع و دور کردن این افکار نیست. با تعاریفی که شما از برادرتون کردید، به احتمال زیاد ایشون دچار وسواس فکری شدن. علت وسواس فکری کاملاً مشخص نیست. (هرچند حدس و گمان‌هایی هست که این بیماری ارثیه) اما عوامل زیر هم می‌تونن فرد رو برای دچار شدن به وسواس فکری مستعد کنن:
    · هوش متوسط رو به بالا
    · نوع تربیت خانوادگی
    · سن (اطراف سن بلوغ)
    · نوع شخصیت (شخصیت‌های حساس)
    برای درمان برادرتون اول باید با خود ایشون به‌طور مستقیم صحبت کنید و ازشون بخواید که با شما به پیش یه روانشناس بیان. اصرار نداشته باشید که ایشون نفهمن. چرا نباید بفهمن؟ اتفاقاً احتمال این‌که ایشون قبل از شما از مشکلشون باخبر شده باشن هست. از راه‌های مختلفی ممکنه درمان صورت بگیره. درمان دارویی هست. درمان رفتاری هست. روان‌درمانی هم هست.
    امیدوارم که به زودی مشکل ایشون برطرف بشه.

به اشتراک بگذارید