وجود خون در ادرار

شروع موضوع توسط Maryam_1358 ‏27 مارس 2017 در انجمن داخلی کلیه(نفرولوژی

1. Maryam_1358

Maryam_1358 مریم رضایی

سلام دوستان.
    میخواستم بدونم از کجا میشه فهمید که توی ادرار خون هست و اینکه ایا وجود خون در ادرار خیلی خطرناکه؟!ممنون.

2. RoyaKmalai

RoyaKmalai Well-Known Member

سلام دوست گرامی

بعضی مواقع خون در ادرار به صورتی هست که با چشم هم قابل دیدنه. خونی که داخل ادراره اگه از یه حدی بیشتر باشه باعث تغییر رنگ ادرار میشه. اما گاهی هم ممکنه خون در ادرار باشه اما میزان اون بقدری نباشه که باعث تغییر رنگ ادرار بشه و در نتیجه تشخیص وجود خون تنها از طریق آزمایش ادرار ممکنه.

خیلی‌ها وقتی متوجه میشن که خون داخل ادرارشون هستن به شدت مضطرب میشن و مستقیم سر بدترین حالت‌ها میرن. مثلاً فکر میکنن حتما سرطان دارن. متاسفانه چیزی هم که امروزه بین افراد خیلی رایج شده اینه که با دیدن هر علامت بیماری در خودشون با یه سرچ چندتا سایت پیدا میکنن و مطالب اونا رو میخونن و بیماری‌شون رو تشخیص میدن!!! اما این واقعا شیوه‌ی غلطیه و تشخیص بیماری تنها در صلاحیت پزشک متخصص بعد از انجام آزمایش‌های لازمه.

بعضی عواملی که ممکنه باعث وجود خون در ادرار بشن موارد زیر هستن:

- عفونت ادراری
    - ضربه و اسیب فیزیکی
    - مشکلات پروستات
    - مصرف برخی داروها
    - انجام ورزش شدید
    - سنگ کلیه یا مثانه
    - سرطان

نکته‌ی مهم اینه که در صورت مواجه شدن با خون در ادرار خونسردی خودتون رو حفظ کنید و برای تشخیص مشکل و درمان تنها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

Maryam_1358، MehdiAamani، Razieh_R و 2 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  3. BitaSpring

BitaSpring بهار بیتا

من چندین بار دچار عفونت ادراری شدم و در کنار بقیه‌ی علائمش گاهی خون هم در آزمایش ادرارم مشخص شده. دقیقاً همونطور که رویا جون گفت منم همون اول خیلی ترسیدم و گفتم حتماً سرطان گرفتم. ولی بعدها مشخص شد که عفونت ادراری عود کننده دارم و با مصرف یه دوره دارو مشکلم حل شد.

Maryam_1358 از این پست تشکر کرده است.
  4. SamanePakdel

SamanePakdel سمانه پاکدل

شغل:
    آزاد
    خیلی مواقع نه فقط یه آزمایش بلکه چندین نوبت ازمایش لازمه تا این طور مشکلات علتشون پیدا بشه. خب مسلماً بیماری جسمی روان آدمو اذیت میکنه و باعث استرس میشه. ولی بهتره آدم خونسردی خودشو حفظ کنه. هیچی بدتر از استرس نیست واقعا.

5. Razieh_R

Razieh_R راضیه_رومیانی

فقط قبل از رفتن برای آزمایش باید همه‌ی نکات مربوط به ازمایش رو از دکتر یا مسئول آزمایشگاه بپرسی. مثلا زمان دادن نمونه، غذاهایی که قبلش خوردی، داروهایی که مصرف میکنی و شیوه‌ی صحیح نمونه‌گیری. مخصوصاً خانم‌ها باید خیلی بیشتر حواسشون باشه. چون خون قاعدگی ممکنه نتیجه رو به صورت کاذب مثبت کنه یا ترشحات واژن هم به همین صورت.

6. MehdiAamani

MehdiAamani مهدی آرمان

یکی از دوستان من هر دو کلیه‌ش سنگ داشتن و همیشه از اینکه داخل ادرارش خون هست شاکی بود. وقتی مشکل سنگ کلیه‌ش رو برطرف کرد اون یکی مشکلش هم حل شد.

به اشتراک بگذارید