نحوه‌ی صحیح شستن میوه‌ها و سبزیجات

شروع موضوع توسط Ghoroobnarenji ‏3 ژوئن 2017 در انجمن خانه داری

1. Ghoroobnarenji

Ghoroobnarenji Active Member

شغل:
    دانشجو
    سلام. خانوما به نظر شما روش درست شستن میوه ها و سبزیها چیه؟ الان که تابستون اومده من خیلی از مسمومیت و وبا میترسم. ولی شنیدم این محلولهای ضدعفونی کننده خیلی هم خوب نیستن. مامانم با مایع ظرفشویی میشوره میوه ها رو نمیدونم خوبه یا نه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

2. ElhamZamani

ElhamZamani الهام زمانی

من همیشه با محلول ضدعفونی کننده و برس میشورم میوه و سبزی رو فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه.

Ghoroobnarenji از این پست تشکر کرده است.
  3. Simasami

Simasami Active Member

به نظرم اصلا نباید از مواد شیمیایی استفاده کرد. مخصوصا مایع ظرفشویی. مایع ظرفشویی اگه کامل از سطح میوه و سبزی پاک نشه و وارد بدن بشه خیلی خطرناک میتونه باشه. تازه حتی بعضیا میگن موقع شستن ظرفا هم باید کلی وسواس به خرج داد که یه موقع مایع ظرفشویی نمونه رو ظروف. من همیشه از آب نمک و سرکه رقیق شده استفاده میکنم برای شستن میوه و سبزی

4. Razieh_R

Razieh_R راضیه_رومیانی

نمیدونم راست یا غلط میگن توی دستور وزارت بهداشت اومده که باید یکی دو قطره مایع ظرفشویی به میوه و سبزی اضافه کرد موقع شستن. بعدشم باید از مواد ضدعفونی استفاده کرد. خیلی جالبه این دستورالعمل. تموم دنیا میدونن که مایع ظرفشویی خوردنش سمه!

5. Maryam_1358

Maryam_1358 مریم رضایی

ای بابا چه ترسناک!!! من همیشه یادمه از بچگی مامانم با مایع ظرفشویی میشست میوه ها خودمم همیشه با مایع ظرفشویی میشورم میوه ها رو . ولی فکر نکنم از این به بعد همچین خبطی بکنم!! :))))))

6. RoyaKmalai

RoyaKmalai Well-Known Member

سلام دوست عزیز
    در مورد نحوه‌ی صحیح شستن میوه‌ها و سبزیجات نکات زیر شاید بتونن به شما کمک کنن:
    - یکی از بهترین روش‌ها برای شستن میوه‌ها و سبزیجات استفاده از سرکه هست. برای اینکار مقدار مناسبی سرکه در ظرفی که میخواین میوه‌ها و سبزیجات رو بشورید بریزید و اجازه بدید حدود ده دقیقه میوه‌ها و سبزیجات در این محلول باقی بمونن.
    - پیش از اقدام به ضدعفونی کردن میوه‌ها و سبزیجات گل موجود روی سطح اونها رو بردارید و برگ‌های اضافی و خراب رو جدا کنید.
    - تا حد امکان سبزیجاتی مثل کاهو و کلم رو برگ‌برگ کنید و بعد بشورید.
    - سعی کنید تا حد امکان تا پیش از ضدعفونی کردن میوه‌ها و سبزیجات برشی روی سطح اون‌ها ایجاد نشه تا میکروب‌ها امکان ورود به اون‌ها رو نداشته باشن.
    - میتونید از برس برای شستن میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید.
    - به‌خاطر داشته باشید که تمام میوه‌ها و سبزیجات باید به خوبی شسته و ضدعفونی بشن. این نکته رو عرض کردم چون بسیاری از افراد میوه‌هایی مثل طالبی، هندوانه، خرما و ... رو شست‌وشو نمیدن.
    - در صورتیکه سرکه در دسترس نباشه میشه از محلول آب نمک برای ضدعفونی کردم میوه‌ها و سبزیجات استفاده کرد.

Daaryaraha، Venus_alone، Monafarmani و 2 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  7. Yasizandi

Yasizandi Active Member

شغل:
    دانشجو
    یه نکته ای من همیشه بهش دقت میکنم و توی کامنتا چیزی ازش ندیدم در مورد ضدعفونی کردن ظروفی هست که میوه ها توش شسته میشن. خود این ظروف باید ضد عفونی بشن چون ممکنه میکروب ها توش باقی بمونن و رشد کنن

Monafarmani از این پست تشکر کرده است.
  8. Monafarmani

Monafarmani مونا فرمانی

من همیشه از محلول آب لیمو و سرکه و آب برای شستن سبزیجات و میوه جات استفاده میکنم خیلیم خوبه.

9. Venus_alone

Venus_alone Active Member

من یه جا خوندم که نباید میوه و سبزی رو با نمک ضدعفونی کرد چون نمک باعث میشه ساختارشون تغییر کنه

10. Daaryaraha

Daaryaraha Active Member

آره منم شنیدم که نمک خوب تمیز نمیکنه سبزیجات رو. بعضیا میگن چون ممکنه میوه و سبزی با اب فاضلاب ابیاری شده باشه برای همین حتما باید با مایع ظرفشویی شسته بشه. والا آدم نمیدونه چی درسته و چی رو باید باور کنه بالاخره

به اشتراک بگذارید