شیوه‌ی صحیح تنبیه کودکان

شروع موضوع توسط Maryam_Zavare2020 ‏14 ژوئن 2017 در انجمن امور تربیتی و نحوه رفتار با کودکان

1. Maryam_Zavare2020

Maryam_Zavare2020 مریم زواره

شغل:
    شرکت خصوصی
    سلام. عزیزان در مورد نحوه درست تنبیه بچه ها میخواستم بپرسم. اصلاً درسته که بچه ها رو تنبیه کنیم؟ اگه نه پس چطور باید بهشون یاد بدیم که رفتارشون گاهی اشتباه بوده؟ ممنون

2. Razieh_R

Razieh_R راضیه_رومیانی

به نظر من نباید کلا تنبیه رو حذف کرد. چون بچه هایی که تنبیه نمیشن به تدریج به این نتیجه میرسن که هر کاری هم که بکنن باز هم کسی اعتراضی بهشون نمیکنه و این ممکنه در آینده خیلی مشکل ساز بشه هم برای خود بچه هم برای والدینش

Maryam_Zavare2020 از این پست تشکر کرده است.
  3. Ghoroobnarenji

Ghoroobnarenji Active Member

شغل:
    دانشجو
    تنبیه باید باشه فقط باید درست و اصولی باشه. خیلی از پدر و مادرها فکر میکنن تنبیه یعنی اینکه خشم و ناراحتی خودشون به خاطر یه رفتار بچه رو به اون نشون بدن. ولی این اصلا درست نیست. هدف تنبیه باید این باشه که بچه آگاه بشه که کارش درست نبوده و کم کم یاد بگیره که اگر اون کارو انجام بده با یه بازخورد منفی از پدر و مادر مثل سرد شدن رفتار یا محروم شدن از بازی مواجه میشه.
    به همین خاطر والدین اصلن نباید از تنبیه بدنی ای که باعث درد و آسیب به جسم بچه بشه استفاده کنن. نباید اونو تحقیر کنن و اعتماد به نفسشو از بین ببرن. فقط باید با کلام و صحبت بهش بگن که اگر چه اونا خیلی دوستش دارن ولی اون رفتارش مناسب نبوده و نباید تکرار بشه.

Maryam_Zavare2020 و Mania_m از این پست تشکر کرده اند.
  4. Mania_m

Mania_m Active Member

شغل:
    خانه دار
    به نکته خوبی اشاره کردی عزیزم. تنبیه اگه قرار باشه عزت نفس بچه رو از بین ببره شاید نبودنش بهتر از بودنش باشه. نباید به بچه توهین کرد یا جلوی جمع با حرکات خشن اونو مواخذه کرد. من بارها دیدم مادر و پدرهایی رو که به خشونت دست بچه شونو میکشن و شروع میکنن به دعوا کردنش. انتظار دارن بچه منطق اونا رو بفهمه و هر طور که اونا میخوان رفتار کنه. :(
    من اگه خودم بچه داشته باشم و بچه م یه کار اشتباه کنه به جای ابراز عصبانیت خیلی نرم و آروم میشینم باهاش حرف میزنم. طوری که اون بفهمه که مشکل من با خود بچه نیست بلکه با کاریه که اون انجام داده. اگه هم قبول کرد و اشتباهشو جبران کرد بهش جایزه میدم و تشویقش میکنم. ما قراره به بچه ها یاد بدیم که رفتارهایی نداشته باشن که توی جامعه دردسر ساز بشه برای خودشون نه اینکه از اونا ربات بسازیم و اونا رو بکنیم کپی خودمون.

5. Monafarmani

Monafarmani مونا فرمانی

مادر باید اونقدر رفتارش با بچهش صمیمی باشه که اگه یه خورده سردی و بی تفاوتی توی رفتار مادر ببینه بچه براش تنبیه محسوب بشه. مادری که همیشه بچه شو بغل میکنه و با کلمات محبت آمیز صداش میکنه اگه از بچه رفتار بدی ببینه فقط کافیه که یه کم لحن جملاتش رو سردتر کنه تا بچه بفهمه که اشتباه کرده.

6. SamanePakdel

SamanePakdel سمانه پاکدل

شغل:
    آزاد
    البته به نظر من بهتره آدم در درجه اول با بچه مستقیم حرف بزنه و بگه که کارش اشتباه بوده و بخواد که کارش رو جبران کنه. بعد اگه بچه قبول نکرد و لجبازی کرد از تنبیه های شدید تر مثل چیزی که شما گفتید یا مثلا محروم کردن بچه از تماشای تلویزیون یا بازی استفاده بشه.

به اشتراک بگذارید