شیوه‌ی صحیح آموزش نظم به کودکان

شروع موضوع توسط Razieh_R ‏14 ژوئن 2017 در انجمن امور تربیتی و نحوه رفتار با کودکان

1. Razieh_R

Razieh_R راضیه_رومیانی

درود. میخواستم بپرسم چطوری میشه با بی نظمی بچه ها کنار اومد؟ چکار میشه کرد که یه کمی منظم تر باشن؟

2. Ghoroobnarenji

Ghoroobnarenji Active Member

شغل:
    دانشجو
    بنظر من درسته که نظم و انضباط چیز خوبیه ولی نباید خیلیم به بچه ها سخت گرفت. من خودم همیشه توی بچگی شلخته بودم. خیلی برام مهم نبود که وسایلم سر جایی که دیگران انتظار دارن باشه باشن یا نه. ولی خودم خوب میدونستم که علی رغم بی هم ریخته بودن اتاقم دقیقا هر چیزی رو کجا گذاشتم. الانم که بزرگ شدم یه کم منظم تر شدم ولی هنوز نه خیلی . و واقعا هم نمیفهمم چه اصراری هست که انقدر به بچه ها سخت بگیریم و انقدر باید و نباید براشون تعیین کنیم.

Razieh_R از این پست تشکر کرده است.
  3. Mania_m

Mania_m Active Member

شغل:
    خانه دار
    باید در درجه اول خودت برای بچه الگو باشی. بعدم اگه بچه اتاقش نامنظمه این تو نیستی که باید بری و مرتبش کنی بلکه باید خیلی دوستانه و با محبت ازش بخوای که خودش این کار رو بکنه. هر بار که میبینی بچه اتاقش رو منظم کرده به هر شکلی حالا یه کلامی یا با پختن غذای که دوست داره یا با خرین یه خوراکی تشویقش کن. ولی یادت باشه که سرزنش کردن و تحقیر کردن نباید باشه. اگه بچه اصلا گوش نداد میشه تنبیهش کرد. مثلا میشه اجازه نداد که با دوستاش بره بازی تا وقتی اتاقش رو مرتب کنه. اما به هیچ وجه نباید باعث سرخوردگی بچه شد.

4. Monafarmani

Monafarmani مونا فرمانی

من برای دخترم یه برنامه ی تقریبا روتین طراحی کردم البته به کمک خودش. اینکه از اول صبح که بیدار میشه چه کارایی رو انجام بده. برنامه داشتن باعث میشه که توی وقت صرفه جویی بشه و بچه هم در انجام دادن کارا سردرگم نشه. خوشبختانه دختر من خیلی منظم و حرف گوش کنه و اغلب نیازی به تذکر پیدا نمیکنه. شما هم این روش برنامه ریزی رو امتحان کن شاید جواب داد

5. SamanePakdel

SamanePakdel سمانه پاکدل

شغل:
    آزاد
    باید برای هر بی نظمی یه تبعاتی وجود داشته باشه تا بچه یاد بگیره که نمیتونه همینطوری بی نظم باشه و بعدشم هیچ اتفاقی نیفته. مثلا توی خونه باید این قانون باشه که اگه برای بیشتر از یه روز اتاق به هم ریخته باشه اون روز تلویزیون نگاه کردن ممنوع بشه. یا اینکه اگه تکلیف مدرسه انجام نشه اون روز بچه نتونه بازی کنه با دوستاش. البته نباید تنبیه ها خیلی سخت گیرانه باشن که بچه اذیت بشه و از طرفی هم بهتره در صورتیکه بچه نظم رو رعایت کرد تشویق و تحسینش کرد.
    یه نکته ی دیگه ایم که هست اینه که تبعاتی که برای بی نظم بودن تعیین میشه بهتره براشون استثنا قایل نشید. مثلا هر بار نگید باشه اینبار اشکال نداره. چون اینطوری کارایی این روش خیلی کم میشه

6. BitaSpring

BitaSpring بهار بیتا

بهتره کاری کنی که نظم داشتن برای بچه لذت بخش باشه نه اینکه این کار براش یه کار سخت و خسته کننده باشه. من خیلی از بچه ها رو دیدم که مثلا از جاروبرقی کشیدن خوششون میاد و خودشون داوطلب گردگیری خونه میشن. میتونید اون اوایل خودتون کمکش کنید و با موسیقی شاد این کارو یه کم مفرح کنید..

به اشتراک بگذارید