راه رفتن در خواب

شروع موضوع توسط Ghoroobnarenji ‏19 آوریل 2017 در انجمن سلامت روان کودکان و نوجوانان

1. Ghoroobnarenji

Ghoroobnarenji Active Member

شغل:
    دانشجو
    سلام. دوستان من دیشب با یه چیز عجیب غریب مواجه شدم که واقعا نگرانم کرد. دیشب با یه صدا از خواب بیدار شدم. صدای ظرفی بود که از روی میز افتاد. بعد دیدم که دخترم همینطوری داره تو تاریکی این طرف و اون طرف خونه میره ولی هرچی صداش زدم جواب نداد. تازه فهمیدم که خوابه. بعدشم که بیدارش کردم نشست و کلی گریه کرد. خیلی خیلی نگرانم یعنی چش شده. خدایا دخترم دیوونه نشده باشه:(:(

2. RoyaKmalai

RoyaKmalai Well-Known Member

سلام دوست گرامی
    راه رفتن در خواب پدیده‌ای هست که تقریباً 10 تا 30 درصد بچه‌ها اونو تجربه میکنن. خواب‌گردی معمولاً بین سنین 4 تا 8 سال اتفاق میافته و اغلب نهایتاً تا پانزده سالگی به کلی از بین میره. مهمتریم عللی که برای خواب‌گردی ذکر شده موارد زیر هستن:
    - بعضی حوادث خاص در زندگی
    - اضطراب
    - زمینه‌ی خانوادگی
    - رشد نکردن کامل دستگاه عصبی یا اندامی
    البته علت اصلی این پدیده هنوز کشف نشده و شاید علتش هم این باشه که معمولاً این اتفاق توی افراد برای مدت طولانی باقی نمونه و فقط توی کوتاه مدت مشاهده میشه.
    بیشتر کوذکانی که دچار خواب‌گردی هستن معمولاً بعد از چند دقیقه دوباره به رختخواب برمیگردن و براشون هم مشکلی پیش نمیاد.
    به طور کلی خواب‌گردی مشکل خاص و خطرناکی نیست و شما فقط با رعایت کردن بعضی نکات باید کاری کنید که خواب‌گردی به فرزندتون آسیب فیزیکی نرسونه.

Ghoroobnarenji، Maryam_1358، SaraMehri و یک نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  3. RoyaKmalai

RoyaKmalai Well-Known Member

مهمترین اقداماتی که شما باید انجام و نکاتی که باید در نظر داشته باشین موارد زیر هستن:
    - وقتی با خواب‌گردی فرزندتون مواجه میشید اونو بیدار نکنید بلکه خیلی آروم اونو دوباره به رختخواب هدایت کنید.
    - درها و پنجره‌ها رو طوری قفل کنید که قابل باز شدن به وسیله‌ی فرزندتون نباشن.
    - اشیا و وسایل خطرناک رو شب ها از اطراف فرزندتون دور کنید.
    - برای خوابیدن و بیداری شدن فرزندتون برنامه‌ی منظم تعیین کنید.
    - برای داشتن خواب راحت‌تر پیش از خواب اجازه ندید که فرزندتون نوشیدنی‌های زیاد، خصوصاً نوشیدنی‌های کافئین‌دار، مصرف کنه.
    - سر و صدای محیط رو به حداقل برسونید.
    و در نهایت با مراجعه به روان‍شناس از روان‌درمانی برای درمان این مشکل استفاده کنید. ممکنه روان‌شناس نیاز ببینه که درمان دارویی هم استفاده بشه و بنابراین نیاز به مراجعه به روان‌پزشک هم وجود داشته باشه.

آخرین ویرایش: ‏19 آوریل 2017
    Ghoroobnarenji، Maryam_1358، SaraMehri و یک نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  4. Mania_m

Mania_m Active Member

شغل:
    خانه دار
    من یه جا خوندم که ارواح اجداد فوت شده ی ما هستن که باعث میشن ما بعضی کارای غیر ارادی رو انجام بدیم. مثلا اینکه توی خواب راه بریم. حالا چراشو نمیدونم.:eek:

Ghoroobnarenji از این پست تشکر کرده است.
  5. SaraMehri

SaraMehri Active Member

شغل:
    دانشجو
    فقط این باورهای غلط و رایج در مورد راه رفتن توی خوابو باور نکن و حواست بیشتر به این باشه که بچه ت اضطراب نداشته باشه و موقع خواب هم همه ی نکات ایمنی رو برای امن بودنش رعایت کن.

6. Maryam_1358

Maryam_1358 مریم رضایی

اگر چه ظاهرا خواب گردی خیلی عجیب غربیه ولی ظاهرا مشکل خاصی نیست و حتی نیاز به مصرف دارو هم نداره.

به اشتراک بگذارید