درمان اعتماد به نفس پایین در کودکان

شروع موضوع توسط Mina.gorji ‏14 ژوئن 2017 در انجمن امور تربیتی و نحوه رفتار با کودکان

1. Mina.gorji

Mina.gorji مینا گرجی

سلام. دوستان من مدت نسبتا زیادیه که متوجه شدم دخترم خیلی اعتماد به نفس پایینی داره. حتی ساده ترین کارهایی رو که بهش میسپریم انجام بده رو میگه نمیتونه و تا من یا باباش نباشیم کمتر پیش بیاد که کاری رو به تنهایی از اول تا اخر انجام بده. من مطئنم دخترم دختر با هوشیه. ولی نمیدونم چرا انقدر خودشو دست کم میگیره. به نظر شما چکار میتونم بکنم که اعتماد به نفسش بهتر بشه؟

2. Leylaomidi

Leylaomidi Active Member

سلام عزیزم شاید لازم باشه ببریش پیش یه روان شناس. نذار همینطوری بمونه. به خدا اکثر آدمایی که به موفقیت رسیدن به خاطر اعتماد به نفس بالاشون بوده نه به خاطره استعداد و هوششون

Mina.gorji از این پست تشکر کرده است.
  3. Maryam_Zavare2020

Maryam_Zavare2020 مریم زواره

شغل:
    شرکت خصوصی
    باید سعی کنی دخترت رو تشویق کنی. ببین توی چه زمینه ای مهارت و استعداد بیشتری داره. مثلا اگه خوب نقاشی میکشه تشویقش کن که نقاشی بکشه یا مثلا اگه توی کارای خونه خوبه تشویقش کن که کمکت کنه. بعد هر بار که یه کاری رو به سرانجام میرسونه به یه نحوی بهش جایزه بده و ازش تعریف کن. فقط این تعریف و تشویقها باید طوری باشه که طبیعی باشه. چون بچه ها نقش بازی کردن والدینشونو متوجه میشن.

4. Razieh_R

Razieh_R راضیه_رومیانی

بهتره که دخترتون رو مجبور به انجام کارهایی نکنید که احتمال شکست خوردنش در اونها زیاده. به هر حال هر شکستی تا حدی اعتماد به نفس آدم رو حداقل برای یه کدت کمتر میکنه و دختر شما که اعتماد به نفسش در حالت طبیعی هم پایینه بهتره برای مدتی حتی الامکان تجربه شکست نداشته باشه. تشویقش کنید که کارهای ساده ای که امکان موفقیت در اون ها زیاده رو انجام بده و بعد از موفقیت در انجام اون کارها براش جایزه بخرید. جایزه هم حتما نباید یه چیز گرون باشه.

5. Ghoroobnarenji

Ghoroobnarenji Active Member

شغل:
    دانشجو
    ای بابا چه بد. یاد خودم افتادم. من از بچگی درون گرا بودم. خجالتی بودم و اعتماد به نفسم هم به شدت پایین بود. هنوزم که هنوزه همینطوریم و از این بابت خیلی ضربه خوردم. به دخترتون یاد بدید که هیچ فردی کامل نیست و هیچ انسانی نمیتونه در تمام زمینه ها موفق باشه. به هیچ وجه هم دخترونو با دیگران مقایسه نکنید.

6. Mania_m

Mania_m Active Member

شغل:
    خانه دار
    مشکل اینجاست که ما خودمون فکر میکنیم که هیچ وقت نباید شمست بخوریم و اینو کم کم به بچه ها هم منتقل میکنیم. منظورم فقط شما نیستی. دوستاش معلماش اعضای فامیل و .... به دخترت یاد بده که شکست خوردن هیچ بد نیست و کاری انجام ندادنه که بده. بهش دل و جرئت بده و تحسینش کن. ما که به قول معروف بالغیم نیاز به تعریف و تمجد این و اون داریم چه برسه به بچه ها

7. BitaSpring

BitaSpring بهار بیتا

نه خودتون بچه تون رو با بچه های دیگه مقایسه کنید و نه اجازه بدید که اون خودش این کار رو انجام بده. اگه دیدید که دخترنون داره خودشو با بچه های دیگه مقایسه میکنه که مثلا چرا فلانی این کارو میتونه انجام بده ولی من نمیتونم دوستانه و با محبت کارهایی که اون میتونه انجام بده رو بهش یادآروی کنید.

8. SaraMehri

SaraMehri Active Member

شغل:
    دانشجو
    یک بار مشاور مدرسه خواهرم میگفت که اگه خودتون اشتباه کردید زمانی لاپوشونی نکنید و هیلی صریح به این که اشتباه کردید اعتراف کنید. اینطوری بچه ها یاد میگیرن که اشتباه کردن یه چیز عجیب غریب نیست و هر کسی میتونه اشتباه کنه

به اشتراک بگذارید