تفسیر آزمایش ادرار

شروع موضوع توسط SamanePakdel ‏24 ژوئن 2017 در انجمن چک آپ سلامتی

1. SamanePakdel

SamanePakdel سمانه پاکدل

شغل:
    آزاد
    با سلام. ممکنه راهنمایی بفرمائید که اعداد و کلماتی که توی برگه آزمایش ادرار نوشته شده نشونه چی هستن و چطوری تفسیر میشن ؟ ممنون

2. Leylaomidi

Leylaomidi Active Member

سلام عزیزم از من میشنوی دنبال این نباش که خودت بخوای جواب آزماشیو تفسیر کنی. یه بار من دقیقا همین کارو برای آزمایش ادرار انجام دادم و آخرش نتیجه ش این شد که من یا سرطان مثانه دارم یا سل کلیوی! فرداش که رفتم دکتر گفت باید دوباره آزمایش بدم و بار دوم که آزمایش دادم معلوم چیزیم نیست. منم دیگه توبه کردم که بعد از این خودم نخوام تو کاری که بلد نیستم دخالت کنم

SamanePakdel از این پست تشکر کرده است.
  3. RoyaKmalai

RoyaKmalai Well-Known Member

سلام دوست عزیز
    همونطور که دوستمون هم بهش اشاره‌ی به‌جایی کردن تفسیر نهایی نتیجه‌ی تمام آزمایش‌ها در صلاحیت پزشک معالج هست و اگه دقت هم کرده باشید روی تمامی نتایج آزمایشات به این نکته اشاره شده. علت هم اینه که این پزشک معالج هست که درخواست اون آزمایش رو با توجه به علائم بالینی و مجموع شرایط بیمار درخواست کرده و این خود پزشک هست که میتونه تشخیص بده با توجه به اون عوامل نتیجه‌ی آزمایش در نهایت مؤید چه چیزی هست.

4. RoyaKmalai

اما گذشته از تمام این حرفا شاید مختصر آشنایی با اونچه که در برگه‌ی نتیجه‌ی ازمایش درج میشه خیلی هم بی‌فایده نباشه. البته با درنظر گرفتن این نکته که تشخیص نهایی در صلاحیت پزشک متخصص هست.

اشنایی با برخی علائم موجود در برگه‌ی نتیجه‌ی آزمایش ادرار:

Color: این شاخصه رنگ ادرار رو از نظر ظاهری نشون میده. رنگ ادرار به علل مختلفی از جمله عفونت، وجود خون در ادرار، مصرف برخی داروها و ... ممکنه تغییر کنه.
    Clarity: این فاکتور شفافیت ادرار رو نشون میده. ادرار به صورت طبیعی حالت شفاف داره اما عوامل مختلفی ممکنه باعث کدر شدن ادرار بشن البته گاهی هم تیره بودن ادرار در حالت طبیعی اتفاق میفته.
    Specific Gravity :این شاخص وزن مخصوص ادرار رو نشون میده. بعضی عوامل مثل کم بودن مایعات بدن وزن مخصوص ادرار رو افزایش میدن و برخی از عوامل هم اون رو کاهش میدن. در هر صورت وزن مخصوص ادرار به تنهایی گویای چیزی نیست و باید در کنار سایر عوامل مورد بررسی قرار بگیره.

5. RoyaKmalai

PH :این شاخص اسیدی یا بازی بودن ادرار رو مشخص میکنه. اسیدی یا بازی بودن ادرار تحت تاثیر عوامل متعددی از تغذیه گرفته تا انواع بیماری هست و این فاکتور هم به تنهایی گویای چیزی نمیتونه باشه.
    پروتئین: در حالت طبیعی در ادرار پروتئین نباید دیده بشه. در صورتی که وجود پروتئین در ادرار مثبت باشه این موضوع قطعا از جانب پزشک مورد توجه قرار میگیره. البته وجود پروتئین در ادرار لزوما به معنی وجود یک مشکل جدی نیست و حتی ورزش شدید و سنگین هم ممکنه باعث بشه که پروتئین در ادرار مثبت باشه.
    گلوکز: به طور طبیعی میزان گلوکز موجود در ادرار به قدری کم هست که اون رو صفر در نظر میگیرن.
    کتون: در حالت طبیعی کتون در ادرار باید منفی باشه.
    کریستال: در حالت طبیعی مقدار کریستال در ادرار بسیار کم هست.
    RBC و WBC :در حالت طبیعی گلبول‌های سفید در ادرار بین 0 تا 4 و گلبول‌های قرمز کمتر از 2 در ادرار هست. زیاد بودن گلبول‌های خونی باید مورد بررسی قرار بگیره. اگرچه در اغلب موارد به ویژه در زنان زیاد بودن گلبول سفید در ادرار نشونه عفونت ادراری هست.
    باکتری: میزان باکتری در ادرار باید low باشه. در صورتیکه میزان باکتری در ادرار مدیوم یا های باشه باید مورد بررسی قرار بگیره. بالا بودن میزان باکتری همزمان با بالا بودن میزان گلبول‌های سفید به ویژه در زنان احتمال عفونت ادراری رو تقویت میکنه.

6. RoyaKmalai

نکته‌ای که باید بهش توجه بشه اینه که موقع دادن نمونه برای آزمایش ادرار از دستورالعمل ویژه دقیقاً پیروی بشه تا نتیجه آزمایش هر چه دقیق‌تر باشه. و باز هم تاکید میکنم که تفسیر آزمایش رو تنها باید به پزشک سپرد و از اظهارنظرهای غیرتخصصی باید خودداری کرد.

7. SamanePakdel

SamanePakdel سمانه پاکدل

شغل:
    آزاد
    ممنون از شما. در مورد این دستورالعمل ویژه میشه بیشتر توضیح بدید؟ من که رفتم آزمایشگاه هیچ دستورالعملی بهم ندادن. فقط گفتن باید اولین ادرار صبح باشه نمونه

8. RoyaKmalai

خواهش میکنم. بله حتماً
    نکات زیر رو برای جمع‌آوری نمونه‌ی ادرار به خاطر داشته باشید:
    • بهترین زمان جمع‌آوری نمونه ادرار صبح و اولین ادرار روز هست.
    • پیش از انجام آزمایش ادرار خوراکی‌های با رنگدانه‌ی زیاد مثل هویج و لبو و ... نخورید.
    • در صورتیکه داروی خاصی مصرف میکنید پیش از آزمایش به مسئول آزمایشگاه اطلاع بدید.
    • به هیچ وجه نباید دست یا لباس به لبه یا داخل ظرف مخصوص جمع‌آوری نمونه برخورد داشته باشه.
    • پیش از جمع‌آوری نمونه دست‌های خودتون رو به دقت بشورید.
    • پیش از جمع‌آوری نمونه آلت تناسلی رو به دقت بشورید.
    • نمونه ادرار باید از وسط جریان ادرار جمع‌آوری بشه اما اینکار باید به صورتی انجام بشه که جریان ادرار قطع و وصل نشه.
    • بعد از جمع‌آوری نمونه لبه ظرف نمونه‌گیری رو لمس نکنید.
    • در صورتیکه در منزل نمونه میگیرید ظرف یک ساعت نمونه رو به آزمایشگاه برسونید.

به اشتراک بگذارید