بیماری‌ها و ظاهر ناخن

شروع موضوع توسط Bornafard ‏3 جولای 2017 در انجمن انجمن های عمومی و اختصاصی

1. Bornafard

Bornafard Member

شغل:
    کارمند
    سلام دوستان. من چند وقت پیش خوندم که ظاهر ناخن‌ها ممکنه نشون دهنده یه بیماری داخلی باشن. یعنی واقعا اینطوریه؟ من خیلیا رو دیدم که ناخناشون طبیعی نیس. یعنی همه اونا یه مریضی ای دارن؟

2. Asemaneabi

Asemaneabi Active Member

من که اهمیتی به این حرفا نمیدم. این سایتای و مجله ها برای افزایش مخاطبشون هر روز یه چیزی درست میکنن تا جلب توجه کنن از شکل ناخن تا شکل زبون و رنگ مدفوع شده آزمایش تشخیص بیماری افراد و هر کسی رو هم بگی بالاخره یکی از این علائمو پیدا میکنه که خودشو مریض فرض کنه و بره دکتر و ...!!

3. Arefenazari

Arefenazari Active Member

من یادمه دبستان که بودم میگفتن کم خون بودن یا پرخون بودن آدم رو میشه از رنگ پردیگی ناخن فهمید. منم همیشه ناخنم کم رنگ بوده و هست و همیشه هم کم خونی داشتم از بچگی. فقط در همین حد میدونم

4. SaraMehri

SaraMehri Active Member

شغل:
    دانشجو
    منم خوندم چندجا که ظاهر ناخن نشون میده مشکلات داخلی رو. من خودم یه بار آپاندیسم عود کرد و باید عملش میکردن. یکی از معدود چیزایی که از قبل از عمل یادمه اینه که قبل از عمل لاک ناخن هامو پاک کردن. بعدش از پرستار پرسیدم چرا اینکارو کردن؟ یعنی انقدر مهم بوده؟ گفت آره بخاطر این پاک کردن که اگه بدن اکسیژنش کم بشه میشه از کبود شدن ناخنها فهمید.

5. Venus_alone

Venus_alone Active Member

اره دقیقا منم اینطوریم. ناخنهام کم رنگن و خیلی شکننده و سست. منم از خیلی سال پیش کم خونی دارم و هرکاری میکنم درمان نمیشه

6. RoyaKmalai

RoyaKmalai Well-Known Member

سلام دوست گرامی
    البته که صرفاً از روی ظاهر ناخن‌ها نمیشه تشخیص داد که آیا شخص بیمار هست یا نه و یا اینکه چه بیماری‌ای داره. اما تغییر ظاهر ناخن‌ها به‌صورت کلی طبیعی تلقی نمیشه و توصیه میشه که در صورت مواجه شدن با هر تغییری در ظاهر ناخن‌ها به پزشک مراجعه بشه.
    بعضی از تغییرات در ظاهر ناخن‌ها و بیماری‌هایی که ممکنه با این تغییر ظاهر مرتبط باشن:
    • سفید بودن ناخن‌ها: سفید بودن ناخن‌ها ممکنه نشونه‌ای از یک بیماری کبدی باشه.
    • زرد بودن ناخن‌ها: زرد بودن ناخن‌ها ممکنه علامت عفونت قارچی ناخن باشه. عفونت قارچی ناخن علاوه بر زرد شدن ناخن ممکنه ضخیم شدن ناخن رو هم به دنبال داشته باشه. بعضی بیماری‌های دیگه هم ممکنه باعث زرد شدن ناخن بشن.
    • کبود شدن ناخن: کبود یا آبی شدن ناخن نشونه‌ی نرسیدن اکسیژن کافی به بدنه.
    • خطوط تیره روی ناخن: این نوع خطوط ممکنه نشونه‌ای از سرطان باشه و باید حتماً مورد پیگیری قرار بگیره.
    • پوسته‌پوسته شدن ناخن: پوسته شدن ناخن و شکنندگی اون ممکنه علامت مشکلات تیروئید باشه.
    • ناخن‌های رنگ‌پریده: ناخن‌های کمرنگ ممکنه حاکی از کم‌خونی، سوءتغذیه، بیماری‌های قلبی و ... باشه.
    • ناخن قاشقی: فرورفتن میانه ناخن به مقدار زیاد ممکنه علامت کم‌خونی ناشی از فقر آهن باشه.
    • و ...

به اشتراک بگذارید