بهانه‌گیری کودکان

شروع موضوع توسط Razieh_R ‏12 مارس 2017 در انجمن سلامت روان کودکان و نوجوانان

1. Razieh_R

Razieh_R راضیه_رومیانی

سلام دوستان. من مدتیه با یک مشکل آزاردهنده مواجه شدم. پسر من تازه یک ساله شده ولی مدتیه که خیلی بهونه گیری میکنه. متاسفانه گاهی این بهونه گیریش اونقدر شدید میشه که توی خیابون و مغازه باعث میشه کاملاً دست و پام رو گم کنم. واقعا نمیدونم چکار کنم. به نظر شما چطور باید این مشکل رو حل کنم؟کسی تجربه ای داره در این زمینه؟ ممنون.

2. RoyaKmalai

RoyaKmalai Well-Known Member

با سلام دوست گرامی.

این مشکل رو خیلی از بچه‌های بین یک تا سه سال دارن. این مشکل در مورد بعضی از بچه‌ها تا قبل از رفتن به مدرسه برطرف نمیشه. شاید علت اصلی بهانه‌گیری بچه‌ها این باشه که اونها تازه حرف زدن یاد گرفتن و شاید نتونن خیلی دقیق بین احساساتشون و کلمه‌ها ارتباط برقرار کنن. متاسفانه هنوز هم که هنوزه خیلی از والدین از روش‌های سنتی تنبیه برای مقابله با بهانه‌گیری بچه‌ها استفاده می‌کنن. اما مسلمه که این روش نه تنها مفید نیست بلکه مضر هم هست. بهتره تا اونجا که میتونید از تشویق برای حل این مشکل استفاده کنید. مثلاً میتونید هر زمان که کودک دست از لجبازی و بهانه‌گیری برداشت بلافاصله با یک چیز خوشایند اونو تشویق کنید. به این شکل کم کم از بهانه‌گیری‌های بچه کم میشه و اون یاد می‌گیره که اگه لجبازی نکنه به نتیجه‌ی بهتری می‌رسه.

Leylaomidi، Daaryaraha، Mania_m و 2 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  3. Maryam_1358

Maryam_1358 مریم رضایی

خیلی موقع‌ها اگه حواس بچه رو پرت کنی بهانه گیریش کمتر میشه. مثلاً اگه یه اسباب بازی رو میخواد که براش خطرناکه میتونی یه اسباب بازی دیگه بیاری و خودت هم باهاش بازی کنی. یا مثلاً اگه چیزی میخواد براش بخری اما تو خرید اونو براش مفید نمیدونی، میتونی حواسش رو به سمت چیز دیگه ای که دوست داره پرت کنی.

4. ElhamZamani

ElhamZamani الهام زمانی

شاید جو و محیط خونه طوری شده که باعث استرس بچه است. آخه بچه‌ها وقتی استرس دارن کلاً رفتارشون عوض میشه، بدقلق میشن و با نق زدن و بهانه گیری استرسشونو نشون میدن. به نظرم هیچ چیز مثل عشق و محبت شما نمیتونه بهش کمک کنه

5. BitaSpring

BitaSpring بهار بیتا

به نظر من ضمن اینکه اونو مطمئن میکنید که عشق و علاقه‌ی شما به اون خیلی زیاده، بهتره موقع بهانه‌گیری به بچه توجه زیاد نکنید. خیلی دوستانه بهش بگید که تا وقتی دست از لجبازی برنداشته شما به حرفاش گوش نمیدید. البته نباید احساس بی اهمیت بودن به بچه داد. فقط باید بهش فهموند که با صحبت کردن و در آرامش بهتر میشه مشکلات رو بررسی کرد.

6. Mania_m

Mania_m Active Member

شغل:
    خانه دار
    بهتره خودتون موقع بهانه‌گیری بچه عصبانی نشید و خونسردی خودتون رو حفظ کنید. یادتون باشه که شما بزرگید و اون بچه و این شمایید که باید بهانه‌گیری بچه رو مدیریت کنید. به نظرم اگه بچه توی مکان‌های شلوغ بهانه‌گیری میکنه هیچ چیزی بهتر از بغل کردن اون نمیتونه آرومش کنه.

7. Daaryaraha

Daaryaraha Active Member

به نظرم باید از همون اول تولد رابطه‌ی مادر و فرزند مناسب باشه تا اینکه توی سنین بیشتر هر دو بتونن حرف همو بهتر درک کنن و از این مشکلات پیش نیاد. ولی به نظرم بهتره همین الانم به بچه محبت کنید و کم کم بهش بفهمونید که با لجبازی و گریه نمیتونه با خواسته ش برسه.

8. Leylaomidi

Leylaomidi Active Member

باید با تشویق به بچه یاد داد که با لجبازی نمیتونه به هدفش برسه. تشویقم باید به این صورت باشه که هر بار که بچه دست از بهونه گیری و لجبازی برداشت و توی آرامش خواسته شو گفت و در صورت رد شدن خواسته ش از طرف والدین دوباره لجبازی نکرد بهش یه چیزی داد که خوشش بیاد یا براش یه کاری انجام داد که دوست داره. مثلا میشه براش غذای مورد علاقه ش رو پخت. هیچوقتم نباید با عصبانیت مقابل بهونه گیری بچه واکنش نشون داد چون که عصبانیت به بچه نشون میده که رفتار تنده که در نهاین غالبه و این براش میشه الگو

به اشتراک بگذارید