بختک

شروع موضوع توسط Peymansport ‏19 آوریل 2017 در انجمن روانشناسی و طب خواب

1. Peymansport

Peymansport Active Member

بچه ها درباره بختک چی میدونین؟ این چیزایی که میگن در موردش درسته؟ آدم میترسه آخه:eek:o_O

2. RoyaKmalai

RoyaKmalai Well-Known Member

سلام دوست گرامی
    فلج‌خواب که در بین مردم به نام بختک شناخته میشه در حقیقت نوعی اختلال در خوابه که شایع‌ترین علائم اون موارد زیر هستن:
    - ناتوانی در حرکت علی‌رغم هشیاری
    - تنفس سخت
    - احساس هراس شدید
    - دیدن سایه‌هاو اشکال مبهم
    از نظر علم پزشکی علت اختلال فلج خواب اینه که در یک مرحله از خواب مغز ارسال پیام‌های عصبی رو به اندام‌های بدن متوقف میکنه تا انسان خواب‌هایی که میبینه رو برون‌ریزی نکنه. یعنی اگه خواب میبینه داره راه میره واقعا پا نشه و راه بره. بعد از این مرحله از خواب مغز دوباره ارسال پیام‌های عصبی به اندام‌ها رو از سر میگیره. اما گاهی اوقات پیش از اینکه ارسال پیام‌های عصبی به اندام‌ها از طرف مغز شروع بشه انسان هشیاری خودش رو به دست میاره. در این حالته که فرد هشیاره اما نمیتونه حرکت کنه و احساس فلج بودن میکنه.
    درصد بالایی از انسان‌ها برای حداقل یک‌بار این حالت رو توی زندگی خودشون تجربه کردن. این اختلال مشکل خطرناکی محسوب نمیشه و بعد از مدت کوتاهی خودبه‌خود برطرف میشه.

Peymansport، Simone66، BitaSpring و 2 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  3. Mina.gorji

Mina.gorji مینا گرجی

میگن یه پیرزنه که موقع خواب میشینه روی سینه ی آدم و نمیذاره آدم هیچ کاری بکنه. من که نمیدونم چیه ولی هر چی هست خیلی بده. آدم میخواد از خواب بیدار شه ولی هیچ کاری نمیتونه بکنه یعنی فلجه فلج!:confused:

Peymansport از این پست تشکر کرده است.
  4. Bornafard

Bornafard Member

شغل:
    کارمند
    منم یه بار آلپروزولام خوردم و بعدش وقتی خواستم از خواب بیدار شم اینطوری شدم. یعنی واقعا احساس کردم دارم میمیرم. بعد اون دیگه آلپروزولام نخوردم.

Peymansport و BitaSpring از این پست تشکر کرده اند.
  5. BitaSpring

BitaSpring بهار بیتا

بله دقیقاً این مشکل بیشتر برای افرادی پیش میاد که یک داروی خاص یا موادمخدر مصرف کرده باشن و یا اینکه دچار اضطراب و استرس زیادی باشن. بعضی بیماری‌ها مثل اختلال دوقطبی، گرفتگی عضلات و ... هم احتمال ایجاد شدن این حالتو بیشتر میکنن.

6. Simone66

Simone66 Active Member

از کجا معلوم علت بختک اون چیزی باشه که پزشکی میگه و همون چیزی نباشه که قدیمیا میگن؟ یعنی همون پیرزنه. شاید همون پیرزنه هست که باعث میشه مغز دیرتر پیام عصبی بفرسته به مغز!

به اشتراک بگذارید