افزایش قد کودکان

شروع موضوع توسط RoyaKmalai ‏12 مارس 2017 در انجمن بلوغ

1. RoyaKmalai

RoyaKmalai Well-Known Member

سلام دوستان. کسی میتونه در مورد اینکه چطور رشد قد بچه ها رو بیشتر کنیم اطلاعاتی به من بده؟ من ماه پنجم بارداریم رو میگذرونم و میخوام بدونم با چه کارایی میشه رشد قد بچه رو تا حد امکان بییشتر کنم.ممنونم.

SamanePakdel از این پست تشکر کرده است.
  2. SamanePakdel

SamanePakdel سمانه پاکدل

شغل:
    آزاد
    عوامل مختلفی روی رشد کودک تاثیر دارن. شاید مهمترین عامل همون ژنتیک باشه. نمیشه انتظار داشت از پدر و مادری که قد کوتاه دارن بچه‌ای قدبلند متولد بشه. اما بعضی عوامل مثل تغذیه و عوامل روانی هستن که میتونن در کنار ژنتیک روی رشد قد بچه تاثیر بذارن.
    برای اینکه رشد قد کودک مناسب باشه باید کالری مناسب به بدنش برسه. در غیر این صورت بدن انرژی لازم برای کارهای ضروری خودش رو هم نخواهد داشت. البته این کالری باید با خوردن مواد غذایی مناسب به دست بیاد. مثلاً خوردن مواد غذایی شیرین و پرچرب درسته که خیلی کالری داره اما فقط باعث مریض شدن بچه و چاق شدنش میشه. باید تا اونجا که میشه تنقلات مضر رو از غذای بچه حذف کرد و تا حد امکان کربوهیدرات ها و پروتئین های مفید رو جایگزین اونها کرد.

3. Monafarmani

Monafarmani مونا فرمانی

تغذیه توی دوران بارداری هم خیلی مهمه. مثلاً کمبود ویتامین آ در بدن مادر باعث میشه رشد نوزاد کمتر بشه. تازگی‌ها انواع و اقسام قرص‌های افزایش قد دارن تبلیغ میشن ولی من خیلی در مورد عوارضشون زیاد شنیدم. به نظرم هیچ چیز نمیتونه جای تغذیه ی سالمو بگیره.

SamanePakdel از این پست تشکر کرده است.
  4. Mina.gorji

Mina.gorji مینا گرجی

قد نوزاد سالم در حدود 50 سانتی متره و تا یک سالگی حدود 25 سانتی متر به قدش اضافه میشه. بعضی هورمونها مثل هورمون رشد و تیروئید نقش مهمی در افزایش قد کودک دارن. برای اینکه مطمئن شید میزان هورمون تیروئید نوزاد مناسبه معمولاً همون اول تولد یه آزمایش گرفته میشه. کم خوابی هم خیلی توی رشد کودک تاثیر داره. کم خواب ترشح هورمون رشد رو مختل میکنه و باعث میشه بچه خوب قد نکشه.

SamanePakdel و Akbar_jms از این پست تشکر کرده اند.
  5. SamanePakdel

SamanePakdel سمانه پاکدل

شغل:
    آزاد
    به نظر من اول از همه از همون نوزادی نباید بچه ها رو به مزه ی تنقلاتی مثل چیپس و پفک عادت بدیم. نمکی که توی این تنقلات هست باعث دفع کلسیم میشه و رشد بچه ها رو دچار مشکل میکنه. واقعا نمیدونم چطور مادر و پدرها حاضر میشن بچه هاشون هر سمی رو با بسته بندی گول زننده شون بخورن. انواع شیرینی ها و کیک ها و نوشابه ها همه شون برای بچه ها مثل سم هستن. تا وقتی میوه ها و سبزی ها هستن چرا از خوراکی های مصنوعی استفاده کنیم؟

6. RoyaKmalai

RoyaKmalai Well-Known Member

ممنون دوستان.
    من شنیدم قطره‌ی ویتامین د برای رشد استخوانهای نوزاد لازمه. درسته؟

Monafarmani از این پست تشکر کرده است.
  7. Monafarmani

Monafarmani مونا فرمانی

الان خیلی از دکترها استفاده از قطره‌ی ویتامین د رو برای نوزاد تجویز میکنن. ولی مصرف این قطره ها اگه بیش از حد باشه خیلی میتونه برای بچه بد باشه. خیلی از بچه ها دچار مشکلات گوارشی میشن با مصرف زیاد قطره ی ویتامین د. شاید بهتر باشه از نور آفتاب اوایل صبح یا آخر عصر برای تامین کلسیم بچه ها استفاده بشه.

8. Daaryaraha

Daaryaraha Active Member

جوانه‌ها هم برای رشد بیشتر قد بچه‌ها خیلی خوبن. آسون‌ترین جوانه‌ای که میتونین توی خونه درست کنین جوانه‌ی ماشه. ماشو توی یه بشقاب گود میریزیم و روش آب میریزیم و یه دستمال مرطوب روش میذاریم بعد یه روز آبشو خالی میکنیم و باز با دستماب مرطوب میپوشونیمش. بعد چند روز ماش جوانه میزنه و قابل خوردنه. فقط بهتره توی جای خنک باشه و تا حدی هم نور بهش بخوره.

9. Simone66

Simone66 Active Member

به نظرم اصلاح تغدیه از همه چیز مهمتره. باید خوراکی های طبیعی جایگزین محصولات کارخونه ای بشن و مصرف قند و شکر هر چه کمتر بشه. تا وقتی بچه ها با تنقلات مضر تغذیه میشن نباید انتظار سلامتی کلی بدنشون رو هم داشت.

به اشتراک بگذارید