آشنایی با فواید بخار درمانی

شروع موضوع توسط leila992 ‏16 فوریه 2018 در انجمن سلامت در خانه

 1. leila992

  leila992 Member

  تاریخ عضویت:
  ‏6 دسامبر 2017
  ارسال ها:
  118
  تشکر شده:
  0
  جنسیت:
  زن
  بعد از شنیدن واژه بخار درمانی احتمال همه شما باد سونا می افتید. بر خلاف باور بیشتر مردم سونا و بخار درمانی امری جدید محسوب نمی شوند بلکه قدمتی 3500 ساله دارد. مصری های باستان از جمله اولین کسانی بودند از که فواید بخار درمانی آشنا بودند و از آن در جهت بهبود سلامت خود استفاده می کردند. حمام های بخار زیادی در قاهره کشف شده است که صحت این ادعا را به خوبی اثبات می کنند. البته حتما لازم نیست برای بخار درمانی از حمام های بخار یا سونا استفاده کنید، بدین منظور یک دوش بخار یا کاسه ای که با آب داغ پر شده نیز کفایت می کنند.


  [​IMG]

  درمان سردرد ها

  یکی از بهترین روش ها برای درمان سردرد های سینوسی، استفاده از بخار درمانی می باشد. استنشاق هوای مرطوب باعث می شود تا فشار وارد شده به سینوس ها به حداقل برسد و در نتیجه ترشح مخاط ها متوقف شود. همچنین این کار غشا مخاطی را تسکین داده و به بهبود گرفتگی بینی کمک می کند. این شرایط به کاهش سردرد کمک می کند. تنفس هوای مرطوب و بخار آب باعث می شود تا مجاری تنفسی مخصوصا بینی ها عاری از مخاط ها شوند و گرفتگی ها از بین بروند.

  پاکسازی بدن
  استفاده از وسایل خانه، تغذیه های ناصحیح و حتی برخی از واکنش های طبیعی بدن مانند خوابیدن باعث تولید ناخالصی و آلودگی در بدن می شود که می تواند در بلند مدت موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن و در نتیجه به خطر افتادن سلامتی بشود. یکی از مهم ترین فواید بخار درمانی پاکسازی بدن می باشد. اگر شما یکبار به حمام های بخار و سونا رفته باشید می دانید که به سرعت تعریق به سراغ شما می آید. عرق کردن یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن سموم بدن می باشد.

  از بین بردن درد و گرفتگی عضله
  تمام ورزش کار های حرفه ای بعد از انجام تمرینات با بعد از مسابقه از حمام آب گرم استفاده می کنند. این کار به منظور ریکاوری عضلات خسته پس از انجام ورزش صورت می گیرد. ورزش کردن باعث می شود تا متابولیک در بدن با سرعت بیشتری انجام شود. صورت گرفتن این فرایند سبب تجمع ضایعات می شود. این ضایعات مهم ترین دلیل برای احساس درد یا گرفتگی های عضله بعد از انجام ورزش می باشند. همچنین دمای گرم باعث می شود تا گردش خون در بدن افزایش پیدا کند. هر چه خون سریعتر و بهتر به اندام ها برسد، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری نیز صادر می شود که می تواند باعث کاهش درد ها و گرفتگی عضلات شود.  [​IMG]

  سلامت پوست و مو

  یکی دیگر از فواید بخار درمانی حفظ سلامت پوست و مو می باشد. قرار گرفتن در معرض بخار باعث می شود تا منافذ پوستی شما باز شود و تعریق نیز افزایش پیدا کند. این عوامل در نهایت منجر به طراوت پوست، خلاص شدن از شر سلول های مرده، باکتری ها، و آلودگی موجود در منافذ پوست می شود. بیشتر مشکلات پوستی نظری آکنه، جوش های سر سیاه و اگزما به دلیل این آلودگی ها بوجود می آیند. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، دمای بالای بخار درمانی باعث افزایش گردش خون در پوست نیز می شود که این امر درخشندگی بیشتر را به همراه دارد.

  کاهش اضطراب و استرس
  اگر شما هم از اضطراب و اسنرس رنج می برید استفاده از بخار درمانی می تواند کمک شایانی به شما بکند. بخار درمانی باعث ترشح هورمون اندروفین در بدن می شود. اندروفین هرومونی است که مسئول خواب و آرامش می باشد. ترشح این هورمون یکی از بهترین راه ها برای کاهش استرس می باشد. گرمای بخار درمانی باعث بهبود عملکرد دستگاه تنفسی شما می شود. هر چه اکسیژن بهتر به مغز برسد، استرس و آشفتگی نیز کاهش پیدا می کنند.


  منبع: رایان درمان
   

به اشتراک بگذارید